İtalya Vize işlemleri

Kısa süreli İtalya vizesi için başvuru yapacaksanız şayet İtalya Konsolosluğu doğrudan yapılacak olan kısa süreli İtalya vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli yapılacak olan İtalya vizesi başvuruları ancak İtalyan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesibaşvurularını yetkilendirmiş olduğu firmalar aracılığıyla kabul ederken, bu firmalar aracılığıyla İtalya turistik vize, İtalya ticaret vizesi, İtalya aile ziyareti yahut İtalya ziyaretçi vizesi ve İtalya transit vizesi başvurularında bulunabilirsiniz. Uzun süreli İtalya vizesi (oturum) başvurularında bulunulacak olunması halinde ise İtalya Konsolosluğu İstanbul veya İtalya Büyükelçiliği Ankara’nın içerisindeki konsolosluk bölümüne yapılabilirsiniz.

İtalya vizesi başvurularında bulunulacak olunması halinde İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirmiş kurumlara giderek İtalya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde organize ederek İtalya vizesi işlemlerinizi bu kurumların yürütmesine izin verebilirsiniz. İtalya vizesi işlemleri için eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış dosyalarla vize merkezlerine 08:30 / 18:00 saatleri arasında başvurularda bulunabilirsiniz. İtalya vizesi başvurusu için İtalya seyahatinizin içeriğine göre uygun olan İtalya vizesi türünü seçmelisiniz. Örneğin İtalya’ya davetiyesiz ve turistik bir amaçla gidilmesi halinde İtalya turistik vize işlemlerinde, italya’ya seminer, konferans ve ticari bir faaliyette bulunmak için gidilmesi halinde İtalya ticari vize işlemleri, italya’ya arkadaş ve akraba ziyareti için gidilmesi halinde iseİtalya ziyaretçi vizesi işlemlerinde bulunulması gerekecektir. ayrıca İtalya turist vizesi, İtalya ticari vize, İtalya aile ziyareti ve İtalya transit vize işlemlerine bulunulacak olunması halinde yine bu web sitesinin İtalya vizesi çeşitleriyle ilgili bölümlere girerek seyahatinize uygun İtalya vizesi için gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

İtalya vizesi için evraklar sizlerin yapacak olduğu İtalya seyahatinizin içeriğine göre değişiklik gösterecektir. İtalya turistik vize, ticari vize ve İtalya ziyaretçi vizesi farklı kapsamlarda olan ve farklı evraklar gerektiren vize türleridir. İtalya seyahatinizin amacına göre gerekli olan evrakları bu web sitesinin konuyla ilgili bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca İtalya Konsolosluğubazı durumlarda İtalya vizesi başvuru sahiplerini daha yakından tanıyabilmek için ek evrak talebinde bulunabilir ve bu durum İtalya vizesi için gerekli belgelerinizi farklılaştırabilecektir. İtalya Konsolosluğunun her zaman İtalya vizesi başvuru sahiplerinden ek evrak isteme hakkı vardır.

İtalya vize başvuru formu, İtalya Konsolosluğu tarafında hazırlanmış bir belgedir. İtalya vize başvuru formu, İtalya vizesi başvuru sahipleri hakkında konsolosluğun bilgi edinmesini sağlarken eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalıdır. İtalya vize başvuru formunu İtalyanca, İngilizce, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurarak İtalya vizesi için gerekli evrakları arasına ekleyebilirisiniz. İtalya vize başvuru formu olmadan yapılacak olan İtalya vizesi başvurularını ise italya Konsolosluğu kabul etmeyecek ve hazırlanmış olan başvuru dosyanızı işleme dâhil etmeyecektir. İtalya vize başvuru formu okunaklı, büyük harfle ve tükenmez kalemle doldurarak İtalya vizesi evrakları arasında bulundurmayı unutmamalısınız.

İtalya vize başvuru formunu İtalyan Konsolosluklarından, danışmanlık yapmakta olan vize merkezlerinden ve İtalya Konsolosluğunun resmi web sitesinden temin edebilirsiniz.

İtalya vizesi ücretleri alacak olduğunuz İtalya vizesi türüne ve İtalya’da kalacak olduğunuz süreye göre değişmektedir. İtalya vizesi için danışmanlık yapmakta olan firmalar aracılığıyla italya vizesi ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca 12 yaşından küçük ve İtalya vizesi başvurularında bulunacak olan kişilerin İtalya vize harcı ödemelerine gerek yoktur.

İtalya vize işlemlerine yenilenmiş, son 10 yıl içerisinde alınmış ve İtalya seyahatinizin son eriş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olan pasaportlarla başvurularda bulunmalısınız. Bu şartlara uymayan pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerinizi İtalyan Konsoloslukları kabul etmezken, İtalya Konsoloslukları bu şekilde yapılan İtalya vizesi işlemlerinizi onaylamış olsa bile ülkeye girişiniz İtalya sınır görevlileri sorumluğunda olacaktır.

İtalya Konsolosluğu, italya vize işlemleri için evraklar arasında İtalya otel rezervasyonu ve İtalya uçak bileti rezervasyonu görmek isterken bu iki belge onaylanmış bir şekilde İtalya vizesi başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.

Yine aynı şekilde İtalya seyahatinizin süresini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Yaptıracak olduğunuz seyahat sağlık sigortanızı İtalya vizesi için gerekli evraklar arasında bulundurmayı unutmamalısınız.

Lütfen Dikkat! 

İtalya Konsolosluğu‘ nun İtalya ekspres vize başvurusu 2014 yılının Ağustos ayı itibariyle başlamış bulunmaktadır. İtalya ekspres vize başvurularında bulunacak olan Türkiye vatandaşları bu uygulama ile İtalya vizelerini başvuru tarihinden itibaren 24 saatte alabileceklerdir.