EMO fuarı makine, metal işleme ve döküm sanayii

Emo Fuarı

    EMO fuarı makine, metal işleme ve döküm sanayii fuarıdır. Fuarda sergilenen ana ürün grupları bunlardır. EMO fuarı, takım tezgahları ile ilgili donanım ve teknolojiler çerçevesinde Dünyanın en önemli ve en büyük fuarıdır. Bu nedenle de geniş bir katılım olmakta ve yoğun ilgi görmektedir. 1975 yılında kurulmuştur. Düzenlenme periyodu iki yılda bir olacak şekilde ayarlanmıştır. Yani fuar iki yılda bir ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. EMO fuarı Ekim 2015 bu yıl Milano’da ‘Üretimde Zeka’ sloganı ile kapılarını açacaktır. Fuarın her ülkede temsilcisi bulunmaktadır. Türkiye’deki temsilcisi Makine İmalatçıları Birliği’dir. 2 yıl önceki fuar Hannover’de düzenlenmiştir. Fuara 100 ülkeden yaklaşık olarak 145.000 ziyaretçi gelmiş ve 43 ülkeden 2100 katılımcı firmanın ürünlerini incelemişlerdir. Ziyaretçilerin %75 gibi önemli bir oranı ciddi yatırım planları ile fuarı ziyaret ettiğini belirtmiştir. Bu anlamda fuar ekonomik geleceklere yön vermekte son derece önemlidir. Ülkeler arasındaki yatırım projelerini arttırıcı bir unsurdur.

   EMO fuarında sergilenen ürünler şu şekilde sıralanabilir: talaşlı imalat tezgahları, ısıl işlem makinaları, kontrol sistemleri, kesici ve form verici takımlar, taşlama taşları, takım tutucular, kaynak, gaz, plazma ve su jeti ile kesme makinaları, yüzey teknolojisi makinaları, imalat ve proses otomasyonu, metroloji, kalite kontrol araç ve sistemleri, endüstriyel elektronik, sensörler ve diagnostik teknoloji, tezgahlar için elektrikli ekipmanlar, tezgah servis ekipmanları, otomatik depolama sistemleri, yağlama ekipmanları, atık değerlendirme ekipmanları, çelik, döküm, sac malzemeler, kaplamada kullanılan malzemelerdir. Ayrıca bunlar dışında imalat ile ilişkili bilgisayar yazılımları ve CAD/CAM uygulamaları da fuarda sergilenmektedir. Ürünler geniş bir alana hitap ettikleri için fuar katılımcıları da geniş bir kitleyi oluşturmaktadır. Bu anlamda bu geniş kitleyi daraltmak için aranan şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en önemlisi tasarım, imalat, satış faaliyetlerinden en az ikisini yapıyor olmaktır. Bu 3 faaliyetten en az 2 tanesi yapan firmalar fuarın katılımcısı olabilmektedir.

   Emo Fuarı için özel hazırladığımız Paket Turlar‘ımıza Bakınız.

  EMO fuarı birden çok sektöre hitap etmektedir. Bu sektörler şu şekilde sıralanabilir: makine, teçhizat ve ekipman imalatı, çelik ve hafif metal konstrüksiyonu, karayolu taşıtları imalatçıları ve parça-aksam tedarikçileri, demiryolu araçları imalatçıları ve parça-aksam tedarikçileri, otomotiv endüstrisi ve yan sanayii, gemi endüstrisi, havayolu taşıtları endüstrisi, elektrik elektronik endüstrisi, hassas mekanik ve optik endüstrileri, yüzey işleme ve sertleştirme, yeni malzeme tesisleri, demir, sac levha ve metal eşya imalatçıları, talaşlı talaşsız metal işleme ustaları. Katılım internet üzerinden yapılabildiği gibi posta yolu ile de yapılabilmektedir. Başvuran firmalar kendileri için stant kiralamakta ve bu standın ücretini başvuru aşamasında ödemektedir. Fuar sırasında kullanılacak olan malzemelerin yüklenmesi ve indirilmesi, elektrik masrafları, panel ve stant masrafları, depolama, atıkların toplanması, katılımcılara bilgi verecek katalogların hazırlanması gibi giderler de bu ücrete dahil edilmektedir. Bütün bu hazırlık evreleri yaklaşık 1 yıl kadar sürmektedir. Firmalar nerdeyse 1 yıl önceden kendileri için stant kiralama işlemlerine başlamaktadır. Fuara katılanlar Ekonomi Bakanlığı bireysel katılım teşviklerinden yararlanabilmektedirler. EMO fuarı Ekim 2015 için belirlenen tam tarih ise 5-10 Ekim 2015 arasıdır. Fuar tam olarak 1 hafta sürmektedir. Fuar ülke ekonomilerine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Bu nedenle ilgili ülkeler katılımcıları teşvik etmek amaçlı projeler geliştirmektedir. 2 yılda bir düzenlenen EMO fuarına Türkiye’den de önemli oranda katılım olmaktadır ve bu katılım hızla artmaktadır. Fuar teknoloji ülkelerinin ziyaret odağı durumundadır. Bu anlamda İtalya da bu yılki fuar için ciddi anlamda çalışmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*